Журнал «Медицина неотложных состояний» Том 18, №4, 2022
Вернуться к номеру
Взаємозв’язок рівня вітаміну D із біохімічними показниками у хворих на хронічний вірусний гепатит С
Авторы: Ніколайчук М.А., Шостакович-Корецька Л.Р., Будаєва І.В., Ткаченко В.Д.
Дніпровський державний медичний університет, м. Дніпро, Україна
Рубрики: Медицина неотложных состояний
Разделы: Медицинские форумы
Версия для печати
Актуальність. Незважаючи на значні успіхи, досягнуті в лікуванні хронічного вірусного гепатиту С, на сьогодні хронічну HCV-інфекцію розглядають як системний патологічний процес, генералізовану інфекцію, коли тканинний тропізм збудника є провідним фактором. Дефіцит вітаміну D при патології печінки пов’язаний зі зменшеним надходженням і кишковою абсорбцією вітаміну, зниженим перебуванням на сонці і зниженим вмістом транспортних білків.
Мета дослідження. Визначити взаємозв’язок рівня вітаміну D з біохімічними показниками у хворих на хронічний вірусний гепатит С.
Матеріали та методи. У дослідження були залучені 100 пацієнтів із підтвердженими маркерами діагностики HCV. Оцінка вітамін-D-статусу проводилась відповідно до класифікації M.F. Holick (2011), згідно з якою рівень 25(OH)D у сироватці крові від 30 до 85 нг/мл відповідає показнику норми, рівень 25(OH)D 20–29 нг/мл у крові вважається недостатністю вітаміну D, а показник, нижчий за 20 нг/мл, відповідає дефіциту вітаміну D. Біохімічні дослідження крові виконувалися за загальноприйнятими методиками. За результатами оцінки вмісту вітаміну D хворі були розподілені на групи: I група пацієнтів, які мали оптимальний рівень вітаміну D (n = 18); II група — дефіцит та субоптимальний вміст вітаміну D (n = 82).
Результати та обговорення. Був проведений аналіз маркерів запалення (аланінамінотреансфераза (АлАТ) та аспартатамінотрансфераза (АсАТ)). Показники АлАТ були підвищені в більшості хворих І групи — 83,3 % і в половини хворих ІІ групи — 53,7 %; співвідношення — 1,55 : 1 (р < 0,05). Рівень підвищення був незначним і становив 1,7–1,9 від максимального показника норми (54–60 Од/л).
Щодо АсАТ, то її показники, як і рівні АлАТ, були підвищені в більшості хворих І групи — 61,1% і в половини хворих ІІ групи — 47,6 %; співвідношення — 1,2 : 1 (р > 0,05). Рівень підвищення був незначним і становив 1,5–1,7 від максимального показника норми (48–54 Од/л).
Таким чином, у хворих I групи з нормальним вмістом вітаміну D підвищення індикаторних ферментів спостерігалося частіше порівняно з ІІ групою, що характерно як для АлАТ, так і для АсАТ.
Медіана рівня збільшення АлАТ та АсАТ не перевищувала 3 норм серед пацієнтів обох груп, тобто відповідала мінімальному ступеню активності хронічного гепатиту і не залежала від вмісту вітаміну D. Як відомо, для хронічного вірусного гепатиту С характерна мінімальна активність цитолітичних процесів у печінці. Надані показники підтверджують цей факт.
Білково-синтетична функція печінки. Рівень загального білка в більшості хворих незалежно від статусу вітаміну D був нормальний (І група — 83,3 %, ІІ група — 80,5 %). У решти хворих спостерігалася мінімальна гіпопротеїнемія не менше 60 г/л.
Альбумін у I групі був знижений у незначної решти хворих на хронічний гепатит С: 3 (16,7 %) проти 24 (29,3 %) II групи з дефіцитом та недостатністю вітаміну D. Гіпоальбумінемія у хворих із дефіцитом вітаміну D спостерігалася в 1,7 раза частіше, ніж у хворих із нормальним рівнем вітаміну D.
Характеристика порушення білірубіну. Показники знаходилися на одному рівні в межах загальноприйнятих значень. В обох групах хворих на хронічний гепатит С незалежно від статусу вітаміну D спостерігався нормальний рівень загального білірубіну в більшості пацієнтів (І група — 83,3 %, ІІ група — 73,2 %).
Висновки. При порівнянні абсолютних показників біохімічного комплексу виявлена статистично значуща відмінність за рівнем АлАТ, що було підтверджено в частотному аналізі біохімічних порушень (р = 0,02). Відмінностей медіан серед характеристик інших біохімічних показників виявлено не було.