Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Журнал «Медицина неотложных состояний» Том 18, №4, 2022

Вернуться к номеру

Жовта гарячка. Сучасна епідемічна ситуація у світі

Авторы: Майстренко О.М., Совірда О.С.
Одеський національний медичний університет, м. Одеса, Україна

Рубрики: Медицина неотложных состояний

Разделы: Медицинские форумы

Версия для печати

Жовта гарячка — особливо небезпечна вірусна інфекційна хвороба, що належить до хвороб, які мають міжнародне значення (заходи запобігання регламентуються Міжнародними медико-санітарними правилами 2005 року), і характеризується геморагічним синдромом, жовтухою та високою летальністю.
Ендемічними регіонами щодо неї є країни Африки, Південної та Центральної Америки, що мають специфічні природно-географічні умови з джерелами та переносниками збудника хвороби. Згідно з повідомленням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), останнім часом найбільш незадовільна епідемічна ситуація в Бразилії, Сенегалі, Гвінеї, Нігерії та Ефіопії. Так, у 2017–2018 роках на території Бразилії лабораторно підтверджено 1266 випадків захворювань, зокрема 409 летальних [1]. А у лютому 2022 року лише в штаті Мінас-Жерайс зафіксовано 365 підтверджених випадків захворювання з початку спалаху, 133 хворі загинули [2].
На початку 2020 року за допомогою національної системи нагляду в Уганді були виявлені вісім лабораторно підтверджених випадків жовтої гарячки, у тому числі чотири смерті (коефіцієнт летальності — 50%) [3]. В Ефіопії станом на 6 квітня 2020 року було повідомлено про 85 підозрілих випадків, з яких шість були підтверджені лабораторно [4]. Також у квітні 2020 року ВООЗ отримала інформацію про підтверджений випадок жовтої гарячки в селі Маганді на півдні Габону та в північній частині Того [5].
23 липня 2020 року Національний координаційний центр Франції повідомив про підтверджений автохтонний випадок жовтої гарячки у 14-річного хлопчика у Французькій Гвіані. Цей випадок було лабораторно підтверджено у Французькому національному довідковому центрі з арбовірусів Інституту Пастера у Каєнні [6]. Із жовтня по грудень 2020 року в чотирьох районах охорони здоров’я Сенегалу було зареєстровано загалом сім підтверджених випадків жовтої гарячки [7]. А у Гвінеї наприкінці 2020 року були зареєстровані 52 випадки підозр на жовту гарячку в 7 зонах охорони здоров’я країни, включаючи міську комуну (центр Кундара), з яких 8 було підтверджено позитивними IgM, 14 випадків були летальними [8]. У жовтні 2021 року національний координатор Венесуели повідомив про сім підтверджених методом полімеразної ланцюгової реакції випадків захворювання на жовту гарячку [9].
У період із жовтня по листопад 2021 року у чотирьох областях Гани були зареєстровані 202 випадки підозр на жовту гарячку, включаючи 70 підтверджених випадків захворювання та 35 випадків смерті (коефіцієнт летальності — 17 %). Повідомлення про випадки захворювання надходили переважно від кочівників, які переселилися з Нігерії до лісового заповідника в регіоні Саванни, у Гані, який відвідують туристи. У хворих спостерігалися такі симптоми, як біль у м’язах та в ділянці живота, висока температура тіла, блювання, жовтяниця та кровотеча з ясен [10].
Ще на початку листопада 2020 року Нігерійський центр контролю захворювань повідомив про групу смертей у штаті Дельта. Додаткові випадки були зареєстровані в 4 інших штатах: Енугу, Баучі, Бенуе та Ебоні. У попередньому звіті для штату Дельта від 5 листопада 2020 року повідомлялося про 48 підозрюваних випадків жовтої гарячки із 30 смертями (коефіцієнт летальності — 62,5%). Найчастіші симптоми включали гарячку в анамнезі протягом 1 тижня, блювання (із кров’ю або без неї), кровотечу, судоми та втрату свідомості. В одного пацієнта були кашель, біль у горлі та гикання. Більшість пацієнтів були фермерами, і переважно постраждали чоловіки (75 %). Статус вакцинації проти жовтої гарячки в більшості хворих був невідомий [11]. У 2021 році спалах жовтої гарячки у Нігерії продовжився. Загалом з 1 січня по 31 серпня у 36 штатах було зареєстровано 1312 підозрюваних випадків захворювання, 31 лабораторний зразок виявився позитивним.
За оцінками ВООЗ та ЮНІСЕФ, у Нігерії національне охоплення імунізацією проти жовтої гарячки у 2020 р. становило лише 54 %, що нижче за поріг у 80 %, необхідний для захисту від спалахів хвороби [12].
Таким чином, жовта гарячка є загрозою для всього світу, особливо з врахуванням вирубки лісів, урбанізації, міграції населення та глобального потепління, що створює сприятливі умови для мешкання і розмноження комарів — переносників збудника жовтої гарячки в тих регіонах, де їх існування раніше було неможливим. Також пандемія COVID-19 створює ризик зриву рутинної імунізації через навантаження на системи охорони здоров’я та зниження охоплення імунізацією через фізичне дистанціювання або небажання громади. Порушення роботи служб імунізації, навіть на короткий період, призведе до збільшення кількості сприйнятливих осіб і збільшення ймовірності спалахів захворювань. Під загрозою захворювання майже мільярд осіб у Африці та Латинській Америці, наступними можуть бути США, Азія та Європа.

Список литературы

  1. https://phc.org.ua/news/do-uvagi-turistiv-zhovta-garyachka
  2. https://ukr.lvltravels.com/what-know-about-brazilquots-yellow-fever-outbreak-news-424033
  3. https://www.who.int/emergencies/disease-outbreak-news/item/2020-DON249
  4. https://www.who.int/emergencies/disease-outbreak-news/item/2020-DON263
  5. https://www.who.int/emergencies/disease-outbreak-news/item/2020-DON282
  6. https://www.who.int/emergencies/disease-outbreak-news/item/2020-DON288
  7. https://www.who.int/emergencies/disease-outbreak-news/item/2020-DON303
  8. https://www.who.int/emergencies/disease-outbreak-news/item/2020-DON302
  9. https://www.who.int/ru/emergencies/disease-outbreak-news/item/yellow-fever---bolivarian-republic-of-venezuela
  10. https://www.who.int/ru/emergencies/disease-outbreak-news/item/yellow-fever-ghana
  11. https://www.who.int/emergencies/disease-outbreak-news/item/2020-DON299
  12. https://www.who.int/ru/emergencies/disease-outbreak-news/item/yellow-fever-nigeria

Вернуться к номеру