Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Журнал «Медицина неотложных состояний» Том 18, №4, 2022

Вернуться к номеру

Бруцельоз — проблема зовнішньої та внутрішньої міграції в Україні

Авторы: Козак Л.П., Василишин З.П.
Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького МОЗ України, м. Львів, Україна

Рубрики: Медицина неотложных состояний

Разделы: Медицинские форумы

Версия для печати

Актуальність. Бруцельоз (МКХ-11 — 1В95) — одне з найпоширеніших зооантропонозних інфекційних захворювань, що спричиняють бактерії роду Brucella, з яких найактуальнішими для людей є Brucella abortus, biovars 1–6, 9; Brucella melitensis, biovars 1–3; Brucella suis, biovars 1, 3 і 4; Brucella canis, B. suis biovar 2 і B. maris. Щорічно у світі виявляють понад 500 тис. нових випадків захворювань, переважно серед дорослого населення, а 156 країн є ензоотичними щодо бруцельозу. Найвищі показники захворюваності населення на європейському континенті мають Італія та інші країни Середземномор’я. Ензоотичними є країни Близького Сходу, Центральної Азії, Індії, Центральної та Південної Америки, Африки. В Україні в останні 20 років реєструються спорадичні екзотичні або автохтонні випадки бруцельозу, аензоотичними територіями є вісім областей.
Складність верифікації та пізній початок лікування обумовлюють в більшості хворих хронізацію, погіршення якості життя і високу частку інвалідизації. Для більшості країн характерними є відсутність ефективного контролю потенційних джерел збудників і належної інформації щодо ензоотичних територій, неефективність специфічної профілактики, збільшення ареалів поширення бруцельозу та ймовірності зараження людей бруцелами.
Мета дослідження. Визначити основні тенденції, міграційні напрямки і обставини зараження людей бруцелами, потенційні території ризику для подорожуючих.
Матеріали та методи. Дані інтернет-ресурсу ВООЗ, євроCDC, відкритих ресурсів пошукових баз, статистичні дані, результати власних клініко-лабораторних досліджень; інформаційно-аналітичний аналіз.
Результати та обговорення. Кількість випадків бруцельозу в країнах ЄС коливалася у 2014–2018 рр. у межах 378–530 у рік із найвищими показниками в Італії, Греції, Іспанії, Португалії, Франції. У 2005–2018 рр. виявлено 16 спалахів бруцельозу, чотири з яких були пов’язані зі споживанням сиру. Найбільший із них стався на святі сиру і вина в Італії, де було інфіковано понад 800 осіб, у тому числі туристів із більше як 10 країн. Територіями високого ризику зараження подорожуючих бруцелами залишаються Румунія і Болгарія.
У 2018 р. зараження 58 громадян країн ЄС сталося в інших країнах: Туреччині — 13 (22,4 %), Іраку — 15 (27,8 %), Албанії — 4 (6,9 %) та Боснії й Герцеговині — 4 (6,9 %) відповідно.
У 2019 році в країнах ЄС міграційний анамнез був притаманний 42,6 % хворих на бруцельоз, а у 2020 р. — 36,3 %. Усі випадки інфікування громадян Нідерландів і Норвегії були завезеними. Більшість випадків інфікування бруцелами громадян Франції (85,3 %), Німеччини (83,3 %), Чехії (75,0 %), Швеції (76,9 %), Словенії (75,0 %) та Австрії (60,0 %) у 2019 р. спостерігалася на території інших країн. Подібна тенденція мала місце і у 2020 р. для подорожуючих із Норвегії (100,0 %), Швеції (100,0 %), Словенії (100,0 %), Австрії (83,3 %), Франції (73,7 %), Німеччини (56,3 %).
Ми проаналізували міграційний анамнез 16 серопозитивних за IgM до бруцел хворих, які перебували на стаціонарному лікуванні з приводу гарячкових захворювань невстановленої етіології. Інфікування п’яти з них, імовірно, сталося за межами України: в Італії — 2, решта по одному випадку — в Греції, Португалії та Іспанії. Це дозволило висунути гіпотезу про поєднаний вплив на сукупну захворюваність як зовнішнього чинника, так і наявного регіонального активного ензоотичного вогнища. Цей факт викликає стурбованість щодо як небезпеки ураження бруцелами місцевого населення, так і ризиків для відпочиваючих, адже цей регіон є рекреаційною територією.
Висновки. Таким чином, бруцельоз становить реальну загрозу для мандрівників з України в переважній більшості країн світу, а також є актуальним для подорожуючих у межах України, у тому числі на теренах західноукраїнського регіону.


Вернуться к номеру