Журнал «Медицина неотложных состояний» Том 18, №4, 2022
Вернуться к номеру
Роль медичних працівників як джерелa інформації щодо питань імунопрофілактики
Авторы: Друцул-Мельник Н.В., Іванова Л.А., Гарас М.Н.
Буковинський державний медичний університет, м. Чернівці, Україна
Рубрики: Медицина неотложных состояний
Разделы: Медицинские форумы
Версия для печати
Упереджене ставлення населення до імунізації через непоінформованість може бути пов’язане з використанням неперевірених джерел, зокрема засобів масової інформації, у тому числі й інтернет-ресурсів. Тому метою роботи був аналіз джерел інформації, що використовуються батьками при прийнятті рішень щодо вакцинації дітей.
На базі Чернівецької обласної дитячої клінічної лікарні та Міської дитячої поліклініки м. Чернівців проведене анонімне опитування 87 батьків за розробленою анкетою, що містила 14 запитань із варіантами відповідей.
Переважна більшість батьків (82,0 %) висловила під час опитування позитивне ставлення до вакцинації. При з’ясуванні найбільш важливих, на думку батьків, джерел інформації щодо імунізації під час опитування встановлено, що 79,0 % батьків вважають, що це мають бути медичні працівники. Проте 15,0 % респондентів надають перевагу інформації з мережі Інтернет, 11,0 % опитаних прагнули отримувати її із засобів масової інформації, у 8,0 % випадків — користуватись порадами друзів та знайомих, а також релігійних організацій. Водночас, як показало опитування, частка батьків, які отримують необхідну актуальну інформацію щодо необхідності та користі вакцинації в медичних закладах, виявилась на 14,0 % меншою та становила відповідно 65,0 %. Гостроти дане твердження набуває при аналізі питань, які стосуються джерел негативної інформації щодо щеплень, більшість опитуваних отримує її зі ЗМІ (35 %) та Інтернету (29 %), рідше — через вербальну комунікацію з родичами та знайомими (15 %) та медичними працівниками (13 %).
Ще однією прогалиною можна вважати дефіцит у батьків інформації, що надається лікарями та медичними сестрами при проведенні щеплення. Так, лише 75,0 % батьків отримали повну інформацію від медичного персоналу про користь щеплення, дізнались про захворювання, проти якого дитина вакцинується, про можливі наслідки та ускладнення при конкретному захворюванні та про саму вакцину. У чверті випадків батьки отримували мінімум інформації щодо вакцини та захворювання, від якого вона захищає, що розцінювалося батьками як неповна інформація.
Таким чином, незважаючи на доволі високий рівень довіри батьків до медичних працівників як джерела вірогідної важливої інформації щодо користі та необхідності щеплень, медичний персонал не завжди повноцінно і якісно здійснює належну роз’яснювальну роботу, тому повинен у першу чергу розглядатися як потенційне джерело актуальної компетентної інформації щодо питань вакцинації.