Журнал «Медицина неотложных состояний» Том 18, №4, 2022
Вернуться к номеру
Інноваційні заходи в системі департаменту охорони здоров’я Одеської міської ради з питань виявлення ВІЛ-інфікованих пацієнтів та залучення їх до лікування. Вплив пандемії COVID-19 на реалізацію цих заходів
Авторы: Бабенко О.І.
КНП «Центр профілактики та боротьби з ВІЛ-інфекцією/СНІДом» ОМР, м. Одеса, Україна
Рубрики: Медицина неотложных состояний
Разделы: Медицинские форумы
Версия для печати
Після приєднання м. Одеси до глобальної ініціативи «Fast-Track cities» («Швидка відповідь на епідемію ВІЛ у великих містах світу») у місті була прийнята Міська цільова програма протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу, гепатитам та наркоманії в місті Одесі «Прискорена відповідь Одеса» («Fast-Track Одеса») на 2018–2020 рр. із подальшим продовженням її на 2021–2023 рр. У частині ВІЛ-інфекції основною метою стало наближення міських показників із ВІЛ-інфекції до цілей ЮНЕЙДС — 95–95–95–95, тобто 95 % від оціночної кількості ВІЛ-інфікованих мешканців міста (13 788 осіб) знають свій ВІЛ-статус, 95 % із цих осіб перебувають під медичним наглядом, 95 % із них отримують специфічну щодо ВІЛ антиретровірусну терапію (АРТ), 95 % із тих, хто отримує АРТ, мають невизначене вірусне навантаження, тобто є епідеміологічно практично небезпечними щодо трансмісії ВІЛ.
У системі закладів охорони здоров’я департаменту охорони здоров’я Одеської міської ради (ЗОЗ ДОЗ ОМР) після прийняття вищезазначеної програми сталися радикальні зміни в організації тестування на ВІЛ та доведення виявлених ВІЛ-позитивних осіб до медичного нагляду в комунальному некомерційному підприємстві «Центр профілактики та боротьби з ВІЛ-інфекцією/СНІДом» Одеської міської ради (КНП «ЦПБВС» ОМР). Так, впроваджене тестування на ВІЛ швидкими тестами замість ІФА (окрім вагітних та донорів), що дозволило отримувати результат тестування через 15 хвилин замість кількох діб при ІФА. Завдяки цьому різко скоротився відсоток «втрачених» ВІЛ-позитивних пацієнтів. Окрім того, було зроблено акцент на якості призначення тестування на ВІЛ, тобто основним показником стала не загальна кількість протестованих, а пацієнтів із «ключових груп» (згідно з наказом МОЗ України від 08.02.2013 р. № 104 «Про затвердження переліку критеріїв визначення груп підвищеного ризику інфікування ВІЛ») та з індикаторними захворюваннями (згідно з переліком захворювань, симптомів та синдромів, при яких пацієнту пропонуються послуги з добровільного консультування і тестування при зверненні по медичну допомогу в закладах охорони здоров’я незалежно від підпорядкованості та рівнів надання медичної допомоги згідно з наказом МОЗ від 11.05.12 р. № 388). Крім того, починаючи з 2019 року департамент впровадив закупівлю мультитестів (ВІЛ, ВГВ, ВГС та сифіліс), що, по-перше, збільшило привабливість тестування для пацієнтів (на жаль, на цей час ВІЛ-інфекція залишається стигматизованою навіть серед медичного персоналу), а по-друге, дозволило проводити комплексне обстеження за 15–20 хвилин в одному місці на кілька інфекцій. Особливо це зручно для організованих контингентів (наприклад, призовників). Безумовно, пандемія COVID-19 внесла свої корективи і в такий елемент надання медичної допомоги, як тестування на ВІЛ. У 2021 р. загальна кількість тестувань у ЗОЗ порівняно із 2019 роком знизилася на 20 %. Однак загальний коефіцієнт виявлення збільшився у 3 рази (із 2,5 % у 2019 році до 8,1 % у 2021 році). До того ж завдяки децентралізації кабінетів КНП «ЦПБВС» ОМР (9-й місць надання медичної допомоги у всіх районах міста) та тому, що персонал центру не обмежував час своєї роботи, пацієнтам було зручно звернутися з цього питання до спеціалізованого закладу. Крім того, в КНП «ЦПБВС» ОМР ще на початку пандемії у 2019 році спрогнозували зменшення потоку первинних пацієнтів унаслідок карантинних обмежень і зробили інтервенцію в проєкти неурядових організацій (НУО), що працюють у «ключових групах» із ВІЛ-інфекції.
Краще за все спрацювала створена департаментом уперше в країні система мультидисциплінарних команд (МДК), до складу яких входять медичний директор ЗОЗ, лікар КНП «ЦПБВС» ОМР за територіальною ознакою та соціальний працівник НУО.
Завдяки впровадженню цих новацій показники цілей ЮНЕЙДС в ЗОЗ ДОЗ ОМР у 2021 році порівняно з 2018 роком (першим роком виконання Програми) зросли (табл. 1).
Крім того, завдяки підвищенню якості організації процесу тестування та своєчасного доведення виявлених до лікування відмічається суттєве зниження частки СНІДу серед уперше взятих під медичний нагляд пацієнтів із ВІЛ-інфекцією: із 73 % у 2017–2018 рр., 57 % — у 2019 р., 21 % — у 2020 р. та 19 % — у 2021 році, тобто більше ніж у 3 рази. Це привело до зниження смертності від СНІДу на 19 %: із 221 у 2019 р. до 180 — у 2021 р.
Таким чином, такі організаційні інновації, як перехід на тестування швидкими тестами, децентралізація та створення робочих МДК, що були впроваджені в системі міської охорони здоров’я, дозволили під час всіх хвиль пандемії COVID-19 не тільки утримати напрацьовані до цього показники, а й суттєво їх покращити, що відмічається фахівцями Державної установи «Центр громадського здоров’я МОЗ України» та представниками ВООЗ та СDС в Україні.