Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Журнал "Гастроэнтерология" Том 56, №2, 2022

Вернуться к номеру

Склад запального інфільтрату та морфометричні показники слизової оболонки товстого кишечника при різних формах тяжкості неспецифічного виразкового коліту

Авторы: Гайдар Ю.А., Милостива Д.Ф., Стойкевич М.В.
ДУ «Інститут гастроентерології НАМН України», м. Дніпро, Україна

Рубрики: Гастроэнтерология

Разделы: Медицинские форумы

Версия для печати

Мета: проаналізувати склад запального інфільтрату слизової оболонки кишечника та морфометричні показники при різних формах тяжкості неспецифічного виразкового коліту (НВК).
Матеріали та методи. Проведено гістологічне та морфометричне дослідження біоптатів слизової оболонки кишечника у 55 пацієнтів з неспецифічним виразковим колітом. Пацієнти були розподілені за ступенем тяжкості перебігу захворювання: легкий ступінь — n = 11; середній ступінь — n = 39; тяжкий ступінь — n = 5. Забарвлювали зрізи колонобіоптатів гематоксилін-еозином та досліджували мікроскопічно. З морфометричних показників досліджували висоту епітелію крипт, глибину крипт, висоту поверхневого епітелію та товщину слизової оболонки товстої кишки. З метою надання об’єктивної оцінки окремих клітин у запальному процесі розраховували клітинний індекс, який являє собою відношення клітин гістіоцитарного ряду (клітин-резидентів) у вигляді макрофагів та фібробластів до клітин запального інфільтрату (клітини-нерезиденти). Статистичну обробку результатів морфометричних вимірів колонобіоптатів проводили методами варіаційної статистики.
Результати. Такі морфометричні показники, як глибина крипт та висота епітелію крипт, були найбільшими у пацієнтів з середньою формою захворювання, товщина слизової оболонки — у групі з легким ступенем, а висота поверхневого епітелію слизової оболонки — при тяжкій формі. При дослідженні складу інфільтрату відмічалось, що найбільша концентрація нейтрофілів була в колонобіоптатах пацієнтів з легкою формою НВК, а фібробластів, лімфоцитів, макрофагів та плазмоцитів — при тяжкій формі ураження. Клітинний індекс при усіх формах НВК був менше 1, що підтверджує поширеність та посилення запального процесу. Відмічався позитивний кореляційний зв’язок між щільністю інфільтрації та рівнем еозинофілів (р = 0,39; р < 0,05) і рівнем нейтрофілів (р = 0,49; р < 0,01). Також потрібно відмітити, що збільшення фібробластів можна розглядати як предиктор розвитку фібротичних змін слизової оболонки кишечника.
Висновки. Збільшення активності виразкового коліту призводить до посилення запальної клітинної інфільтрації слизової оболонки кишечника, про що свідчить щільність клітинного інфільтрату; вираженість запального процесу у вигляді проявів криптиту. Відзначено переважання у складі інфільтрату нейтрофілів, лімфоцитів та еозинофілів; поширення запальної реакції на більш глибокі шари власної пластинки з подальшим залученням всієї її товщини.


Вернуться к номеру