Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.Всесвітній день боротьби із запальними захворюваннями кишечника
день перший
день другий

Коморбідний ендокринологічний пацієнт

Всесвітній день боротьби із запальними захворюваннями кишечника
день перший
день другий

Коморбідний ендокринологічний пацієнт

Міжнародний ендокринологічний журнал 8 (64) 2014

Повернутися до номеру

До ювілею професора Яреми Ілліча Томашевського

Статья опубликована на с. 113

3 грудня 2014 року виповнилося 85 років з дня народження та 61 рік лікарської, науково-педагогічної та громадської діяльності Яреми Ілліча Томашевського — доктора медичних наук, заслуженого професора Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, засновника кафедри ендокринології, відмінника охорони здоров’я України.

Я. Томашевський народився 3 грудня 1929 року в селі Стецева Снятинського району Івано-Франківської області в селянській родині. Середню освіту з відмінним результатом здобув, навчаючись в українській гімназії в Коломиї та Снятинській середній школі.

Обрав медицину справою свого життя, тісно поєднавши життєвий шлях із Львівською вищою медичною школою. Закінчив з відзнакою лікувальний факультет Львівського медичного інституту (1947–1953) та клінічну ординатуру з внутрішніх хвороб (1953–1955). Втілював набуті знання у практичній медицині, завідував терапевтичним відділенням Кам’янка-Бузької районної лікарні, пізніше — терапевтичним відділенням четвертої львівської міської лікарні. Проте згодом здібний випускник повернувся в аlma mater на науково-педагогічну ниву. Працював на посадах асистента й доцента терапевтичних кафедр (1958–1978), завідувача новоствореної кафедри ендокринології (1978–1999), а з 1999 року є професором цієї кафедри.

Успішний шлях Я. Томашевського до висот науки благословили його вчителі. Ними були видатні постаті львівської терапевтичної школи — професори Олексій Кевдін, Віктор Чернов, Павло Подорожний. Перші наукові дослідження молодого вченого присвячені питанням вітамінної недостатності та способам корекції метаболічних порушень при захворюваннях внутрішніх органів і ендокринної системи. Підсумком цього періоду наукової діяльності стала монографія «Клінічна вітамінологія» (1977).

Згодом побачили світ й інші його книги: «Профілактична діабетологія» (1992), «Цикл Корі в ендокринології. Тестові завдання» (1994), «Цукровий діабет» (1996), «Основи діагностики, профілактики та лікування ендокринних захворювань» (1999) та «Мітохондріальний діабет. Піровиноградний діабет. Цукровий діабет» (2003). Вагомим внеском у медичну науку та практику стало опрацювання «Програми загальної диспансеризації населення та профілактики йододефіцитних захворювань» та її широке впровадження на етапі первинної медико-соціальної опіки громадян України.

Професор Я. Томашевський — терапевт-ендокринолог та клінічний фармаколог широкого профілю. Він є автором і співавтором понад 350 друкованих праць (у тому числі 6 монографій та навчальних посібників, багатьох методичних рекомендацій) з питань кардіології, ревматології, гастроентерології, ендокринології, клінічної фармакології, біохімії та курортології. Під його керівництвом захищені 2 докторські і 15 кандидатських дисертацій. Брав участь у багатьох наукових форумах, у тому числі міжнародних, на яких виступав із доповідями та лекціями.

Слід відзначити активну громадську діяльність ювіляра. Він був обраний членом правління Наукового товариства ендокринологів України, є головою Львівського обласного науково-практичного товариства ендокринологів, дійсним членом Наукового товариства імені Шевченка та Українського лікарського товариства, членом Європейської асоціації з вивчення діабету, членом редакційних колегій журналу «Ендокринологія», «Міжнародного ендокринологічного журналу» та «Лікарського збірника НТШ», головою наукової проблемної комісії «Патологія щитоподібної залози в Прикарпатті», керівником Академії профілактичної медицини при Науковому товаристві імені Шевченка.

Ще 1985 року Ярема Ілліч нагороджений значком «Відмінник охорони здоров’я» за багаторічну діяльність в царині надання ефективної медичної допомоги населенню, а в 2007 році йому присвоєне почесне звання «Заслужений професор Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького».

Професор Я. Томашевський — відомий клініцист і досвідчений педагог, йому притаманні любов до праці та знань, нестримний творчий пошук, скромність і доброзичливість, готовність допомогти будь-кому.

 

Редакційна колегія «Міжнародного ендокринологічного

журналу» зичить дорогому ювілярові міцного здоров’я,

довгих років життя, родинного благополуччя та нових творчих

звершень на благо вітчизняної медичної науки та

охорони здоров’я.   Повернутися до номеру