Вступ
Одним із факторів, що обумовлюють виникнення серцевої недостатності у хворих на інфаркт міокарда (ІМ), є збільшення робочого навантаження на міокард лівого шлуночка (ЛШ), особливо за наявності гіпертонічної хвороби (ГХ). Остання часто призводить до гіпертрофії міокарда ЛШ зі збільшенням його маси [7, 8]. У хворих на інфаркт міокарда на тлі ГХ гіпертрофія має змішаний характер і часто спричиняє дисфункцію ЛШ [1, 2, 4, 5]. Відомо, що вираженість порушень систолічної і діастолічної функцій ЛШ визначає прогноз у хворих на інфаркт міокарда [1, 4]. У відповідь на неадекватні гемодинамічні умови функціонування серця або первинне ушкодження серцевого м’яза будь-якого походження в міокарді лівого шлуночка виникають зміни його форми, розміру порожнини, маси, а також структури, ультраструктури й метаболізму міокарда [4, 10].
Оцінка процесу ремоделювання ЛШ після ІМ має важливе клініко-діагностичне (для вибору методу й тактики лікування, оцінки його ефективності) і прогностичне значення (на різних етапах зміни зони пошкодження міокарда і при прогресуванні серцевої недостатності після завершення формування рубця) [3]. Тому метою дослідження було визначення особливостей зміни форми та розмірів серця, стану гемодинаміки у хворих з інфарктом міокарда на тлі гіпертонічної хвороби для ранньої діагностики лівошлуночкової недостатності (ЛШН) за допомогою променевих методів дослідження.
Матеріал та методи дослідження
Обстежено 50 хворих з ІМ та 50 хворих з інфарктом міокарда на тлі ГХ, які знаходились на лікуванні в інфарктному відділенні МКЛ №8. Усім пацієнтам проведені ультразвукове дослідження серця та оглядова рентгенографія органів грудної клітки (ОГК) з рентгенокардіометрією. Ехокардіографію проводили за загальноприйнятою методикою апаратом Aloka SSD-650. Стан внутрішньосерцевої гемодинаміки оцінювали визначенням параметрів систолічної та діастолічної функцій ЛШ. У двомірному режимі визначали кінцевий систолічний та діастолічний об’єми (КСО і КДО) лівого шлуночка та його розміри (КСР, КДР), фракцію викиду (ФВ), ударний об’єм (УО) ЛШ, сегментарну скоротливість лівого шлуночка (Vcf). Враховуючи вікові особливості перебігу ГХ [6], хворі поділені на дві групи: І — 25-40 років (10 осіб); ІІ — старше 50 років (40 осіб). Згідно з рекомендаціями Комітету експертів ВООЗ (1999 р.) [9] ГХ І стадії діагностована у 10 хворих, ІІ — у 21, ІІІ — у 19.
Результати
У 30 хворих (в 11 осіб з ІІ ст. ГХ та у 19 осіб з ІІІ ст. ГХ) була визначена кардіомегалія, обумовлена головним чином збільшенням порожнин серця. А у 20 хворих (10 з І та 10 з ІІ ст. ГХ) форма була аортальною за рахунок гіпертрофії лівого шлуночка (табл. 1).
Міжгрупове порівняння показало, що зміна форми серцевої тіні частіше переважала у хворих на ІМ на тлі ГХ (r = + 0,68).
У 20 хворих (40%) на ІМ без ГХ та у 6 хворих (12%) на інфаркт міокарда з ГХ зміни легеневої гемодинаміки на рентгенограмах органів грудної клітки не визначались. У хворих І групи з І ст. ГХ рентгенологічно визначалось порушення гемодинаміки у вигляді венозного застою без ознак кардіомегалії (рис. 1, 2). При аналізі легеневого малюнка по оглядових рентгенограмах ОГК лівошлуночкова недостатність діагностована у 30 хворих (60%) на ІМ без АГ та у 44 (88%) хворих на ІМ з АГ (табл. 2). Рентгенологічні зміни були обумовлені перерозподілом легеневого кровообігу внаслідок функціональної неспроможності лівого шлуночка, викликаної як некрозом ділянки міокарда, так і ГХ.
Як видно з табл. 2, вираженість лівошлуночкової недостатності в досліджених хворих з інфарктом міокарда, поєднаним з артеріальною гіпертензією, була більш значною. Ми поділяємо точку зору деяких авторів [4-6], які вважають, що причиною цього є ремоделювання розмірів і форми лівого шлуночка внаслідок гемодинамічних змін, а також змін самого м’яза (рис. 3, 4). Компенсаторна гіпертрофія лівого шлуночка при гіпертонічній хворобі призводить до зниження систолічної функції, а також до діастолічної дисфункції. Прямим наслідком цих процесів (систолічної та діастолічної дисфункції лівого шлуночка) і є зрив компенсації, що призводить до більш тяжкого перебігу порушень гемодинаміки при інфаркті міокарда. Аналогічні зміни призводять і до розвитку змін в артеріальному руслі малого кола кровообігу (МКК).
Аналіз кардіометричних показників — індексів Moore (> 30%) та Schwedel (> 15 мм) — виявив наявність легеневої артеріальної гіпертензії у 5 хворих (10%) на ІМ з АГ (рис. 5, 6). Як видно з табл. 2, частість легеневої гіпертензії менша порівняно з венозним застоєм, що пояснюється вторинною її природою.
Незалежно від віку обстежених при УЗД були підвищеними як кінцево-діастолічний, так і кінцево-систолічний об’єми. При більш тяжкому перебігу ГХ зниження скорочувальної можливості міокарда виникало раніше і прогресувало з розвитком порушення гемодинаміки від венозного застою до артеріальної гіпертензії.
Аналіз систолічної функції ЛШ показав, що ФВ (48,7 ± 3,4) вірогідно (р < 0,05) знижувалась у групі хворих з ІМ і АГ порівняно з групою без АГ. Усі показники пацієнтів із ІМ і АГ вірогідно відрізнялись від відповідних у хворих без АГ. Найбільший розмір ЛШ (38,2 ± 1,8) відзначений в групі хворих з ІМ і АГ, а КДР (57,3 ± 2,4) — серед хворих без АГ (табл. 3).
Стовщення стінок ЛШ супроводжувалося зниженням швидкості циркулярного скорочення волокон міокарда, і цей показник виявився найменшим (0,81 ± 0,04) при поєднанні інфаркту міокарда й артеріальної гіпертензії. Як видно з табл. 3, у хворих на ІМ з ГХ скоротлива здатність міокарда порушується більше, ніж діастолічна функція. Застійна серцева недостатність майже завжди включає компонент діастолічної дисфункції, а у хворих на ІМ з АГ є основним гемодинамічним проявом [1]. Поява при ультразвуковому дослідженні зон гіпокінезії зумовлює посилення порушень діастолічної функції наповнення.
Своєчасна оцінка стану легеневої гемодинаміки у хворих на ІМ з ГХ, що давала достатню діагностичну інформацію про стан серця, сприяла вибору правильної тактики лікування.
Висновки
Характерними макроознаками ремоделювання лівого шлуночка при ІМ з АГ є зміни його форми та розмірів. Гіпертонічна хвороба при інфаркті міокарда являє собою одну з головних причин більш тяжкого клінічного перебігу ІМ і появи ранніх ознак лівошлуночкової недостатності. Ремоделювання серця при ІМ на тлі ГХ залежить від тривалості гіпертонічної хвороби, віку хворих, локалізації ІМ та його ускладнень. Більш тяжкий перебіг інфаркту міокарда з гіпертонічною хворобою сприяє розвитку легеневої артеріальної гіпертензії.
Список литературы
1. Абдуллаєв Р.Я. Вплив характеру гіпертрофії міокарда на систолічну та діастолічну функції лівого шлуночка в хворих зі стабільною стенокардією // Укр. радіол. журнал. — 2002. — №4. — С. 232-237.
2. Бильченко А.В. Изменения гемодинамики и биомеханики сердца у больных с различными стадиями гипертонической болезни // Експериментальна і клінічна медицина. — 2003. — №1. — С. 84-87.
3. Бортный Н.А., Крамной И.Е., Бортная Т.Н., Сиротников Е.Л., Киношенко К.Ю. Лучевая диагностика сердечной недостаточности у больных инфарктом миокарда в разные стадии ремоделирования левого желудочка // Международ. мед. журнал. — 2005. — №1. — С. 121-123.
4. Дядык А.И., Багрий А.Э. Сердечная недостаточность. Патогенез нарушений систолической и диастолической функций левого желудочка сердца. Сообщение 2 // Архив клинической и экспериментальной медицины. — 1994. — Т. 3, №2. — С. 162-167.
5. Каменецкий М.С., Первак М.Б., Мечев Д.С., Шульженко А.И., Муромцев А.И. Лучевая диагностика левожелудочковой недостаточности у больных с патологией миокарда. — Донецк, 2000. — 266 с.
6. Цаллагова З.С. Рентгенодинамические проявления нарушения легочной циркуляции в малом круге кровообращения при гипертонической болезни // Медицинская визуализация. — 2002. — №3. — С. 52-57.
7. Cain A.E., Khalil R.A. Pathophysiology of essential hypertension: Role of the pump, the vessel and the kidney // Semin. Nephrol. — 2002. — Vol. 22, №1. — P. 3-16.
8. Dunn F.G., Pfeffer M.A. Left ventricular hypertrophy in hypertension // N. Engl. J. Med. — 1999. — Vol. 340, №16. — P. 1279-1280.
9. Guidelines Subcommittee. 1999 World Health Organization-International Society of Hypertension Guidelines for the Management of Hypertension // J. Hypertens. — 1999. — Vol. 17. — Р. 151-153.
10. Lim P.O., Donnan P.T., MacDonald T.M. Blood pressure determinants of left ventricular wall thickness and mass index in hypertension: comparing office, ambulatory and exercise blood pressures // J. Hum. Hypertens. — 2001. — Vol. 15, №9. — P. 627-633.